Sdělujeme Vám, že jste veřejný nepřítel

Již před více než jedním rokem vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (dále jen „NÚKIB“) varování před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE. Uvedené varování dosud nebylo ze strany NÚKIB nijak změněno ani zrušeno, proto se nabízejí otázky, jakou vlastně má uvedené opatření právní povahu a zda mohou jeho účinky poškozovat subjekt, na který bezprostředně dopadá. Přes ojedinělost vydaného varování lze nyní, s ročním odstupem, tyto otázky z pohledu české právní úpravy opatrně hodnotit. 

Že jde o téma vskutku aktuální, dokládá například skutečnost, že společnost Huawei čelí podobným opatřením i v jiných státech. Dne 5. prosince 2019 zveřejnil server novinky.cz  informaci, že čínská telekomunikační společnost Huawei zažalovala americkou Federální komisi pro spoje (FCC), neboť považuje za nezákonné rozhodnutí, kterým jí regulátor označil za hrozbu pro národní bezpečnost USA. Vládu spojených států společnost zažalovala už v březnu tohoto roku za to, že v roce 2018 zakázala federálním agenturám používat její výrobky, napsala agentura Reuters. Nikkei Asian Review poznamenal, že až do letošního roku se společnost Huawei držela v pozadí, ale v nedávné době podala po celém světě sérii žalob, mimo jiné za pomluvu ve Francii. Portál rovněž připomněl únorovou zprávu listu The Wall Street Journal, podle které společnost pohrozila zažalovat českou vládu za tvrzení, že chytré telefony společnosti nejsou bezpečné. 

Celou kontroverzi daného případu pak završuje fakt, že jeden rok po vydání varování byl ve spojitosti s touto kauzou odvolán ředitel NÚKIB. Jakou vlastně má varování NÚKIB právní povahu optikou české právní úpravy? Jaké jsou možnosti právní obrany proti vydanému varování, a lze se vůbec vůči němu ze strany dotčených subjektů účinně bránit? 

Pokud se chcete dozvědět o tomto medializovaném případu více, pak si přečtěte článek Mgr. Petra Motyčky na portálu Právní prostor ZDE.
 

Nejnovější články

Obrázek - Telefonát, v němž byla uložena povinnost zůstat v karanténě, byl nezákonným zásahem

Telefonát, v němž byla uložena povinnost zůstat v karanténě, byl nezák…

Obrázek - Zásahové policejní jednotky na scéně

Zásahové policejní jednotky na scéně

Obrázek - Předběžné opatření - úhrada zdravotních služeb

Předběžné opatření - úhrada zdravotních služeb

Potřebujete právní služby?

Jsme připraveni pro vás najít optimální řešení, a to uplatnit.

Kontaktovat